UCHWALENIE KONSTYTUCJI DLA BIZNESU – cz. II

Opublikowano 7 maja 2018

W związku z wejściem w życie tak zwanej „Konstytucji dla Biznesu” pragniemy przybliżyć Państwu kolejne regulacje, które zostały wprowadzone wspomnianą już przez nas ustawą Prawo przedsiębiorców – dotyczą one indywidualnych oraz ogólnych interpretacji przepisów prawa.

INTERPRETACJE OGÓLNE (OBJAŚNIENIA PRAWNE)

Artykuł 33 Prawa przedsiębiorców wprowadza długo wyczekiwaną procedurę, która może w przyszłości wyeliminować brak pewności obrotu gospodarczego – tak zwane pisemne interpretacje przepisów („objaśnienia prawne”).

Interpretacje te będą dotyczyły praktycznego stosowania przepisów związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej. Będą one wydawane z urzędu lub na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy stosujący się do wydanych objaśnień prawnych nie będą  musieli obawiać się, że ich działania mogą być później podważane przez organy administracji publicznej.

Dopuszcza się także ewentualne zmiany objaśnień prawnych (dokonywane także z urzędu lub na wniosek Rzecznika MŚP). Takie zmiany nie będą miały jednak wpływu na sytuację przedsiębiorców, którzy wcześniej zastosowali się do objaśnień prawnych w wersji sprzed ich zmiany.

Wszystkie objaśnienia prawne będą obowiązkowo publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronie internetowej organu, który przygotuje dane objaśnienie.

Kluczową kwestią dla przedsiębiorców będzie więc zarówno aktywność samych organów administracji, jak i aktywność Rzecznika MŚP, któremu każdy mikro, mały i średni przedsiębiorca będzie mógł sygnalizować swój problem, z równoczesnym wnioskiem o wystąpienie do organu o wydanie objaśnienia prawnego.

INTERPRETACJE INDYWIDUALNE

Drugim istotnym rozwiązaniem jest wprowadzenie nowych zasad dotyczących tzw. interpretacji indywidualnych, wydawanych na podstawie art. 34 Prawa przedsiębiorców.

Interpretacje te, będą sporządzane w konkretnych sprawach (na wniosek przedsiębiorcy), i ich celem będzie wyjaśnienie kwestii związanych z zakresem i sposobem stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Wraz z wnioskiem przedsiębiorca będzie musiał wnieść stosunkowo niską opłatę w wysokości 40 zł.

Interpretacja indywidualna powinna zostać co do zasady przygotowana w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli organ nie wyda interpretacji w tym terminie lub nie przedłuży tego terminu zgodnie z zasadami postępowania administracyjnego – przyjmuje się, że interpretacja wskazana we wniosku przez przedsiębiorcę jest prawidłowa.

W przypadku gdy przedsiębiorca dostosuje się do wydanej interpretacji (co nie jest oczywiście jego obowiązkiem) będzie on miał pewność, że organ nie zakwestionuje jego działań.

Wszystkie interpretacje indywidualne, po ich pełnej anonimizacji, również będą publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej lub na stronach internetowych organów.

Komentowanie zostało zablokowane.