W dniu 9 listopada 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (dalej jako „Ustawa”) . Wprawdzie prace nad Ustawą nadal trwają, ale warto przyjrzeć się jej treści już dzisiaj, bowiem ustawa ma wprowadzić kolejne już zmiany do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (dalej jako „Ustawa o KRS”).
Dla przypomnienia należy wspomnieć, że ustawodawca wprowadził bardzo istotną zmianę do Ustawy o KRS wraz z 15 marca 2018 r. Od tej daty wprowadzono obowiązek składania sprawozdań finansowych i innych dokumentów wymienionych w art. 69 ustawy o rachunkowości, do repozytorium dokumentów finansowych wyłącznie drogą elektroniczną.
Wiele kontrowersji i znaków zapytania wzbudziła regulacja zawarta w art. 19 e ust. 2 Ustawy o KRS, określająca krąg osób legitymowanych do opatrywania zgłoszenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym, czyli w praktyce do dokonywania zgłoszenia. Z wymienionego przepisu wynika, że zgłoszenia nie może dokonać pełnomocnik obowiązanego podmiotu. Wskazane rozwiązanie okazało się w rzeczywistości mało praktyczne.
Reakcję na opisaną sytuację, odnajdujemy w powołanej na wstępie Ustawie. Projektuje się bowiem zmianę, zgodnie z którą bezpłatnego zgłoszenia dokumentów finansowych będzie mógł dokonywać adwokat, radca prawny lub prawnik zagraniczny, po powołaniu się na udzielone mu pełnomocnictwo. Również w tym przypadku, identyfikacja osoby dokonującej zgłoszenia, będzie odbywała się na podstawie ujawnionego w systemie elektronicznym numeru PESEL prawnika.
Ustawodawca planuje wprowadzenie opisanej zmiany z dniem 1 kwietnia 2019 r. Będziemy śledzić przebieg procesu legislacyjnego i informować czy w przyszłym roku faktycznie zaistnieje możliwość dokonania bezpłatnego zgłoszenia do repozytorium dokumentów finansowych przez prawnika.