Praca wspólnika może być przychodem podatkowym dla spółki z o.o.

Opublikowano 22 sierpnia 2016

Wspólnik spółki z o.o. może świadczyć pracę na rzecz spółki z o.o. nie tylko na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku cywilnoprawnego, takiego jak umowa o świadczenie usług czy umowa zlecenia, ale również na podstawie samej umowy spółki z o.o. Jak wynika bowiem z treści art. 159 oraz 176 § 1 Kodeksu spółek handlowych („KSH”), wspólnik spółki z o.o. może zostać zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz tej spółki, jeżeli w umowie spółki z o.o. zostanie dokładnie oznaczony rodzaj i zakres takich świadczeń.

Podobnie jednak jak w przypadku świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku cywilnoprawnego, w przypadku świadczenia pracy przez wspólnika na podstawie umowy spółki z o.o., wspólnik ten powinien być traktowany jako osoba trzecia w stosunku do spółki z o.o., której należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jak wskazuje przy tym art. 176 § 2 KSH, wynagrodzenie należne wspólnikowi za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki z o.o. powinno zostać wypłacone również wtedy, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku, a także nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Natomiast, zdaniem niektórych organów podatkowych, jeżeli w ramach zobowiązania wynikającego z umowy spółki z o.o., wspólnik spółki z o.o. świadczy na jej rzecz pracę lub usługi bez wynagrodzenia, to spółka ta uzyskuje nieodpłatnie świadczenia podlegające opodatkowaniu podatkiem CIT, stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku CIT.

Stanowisko organów podatkowych znalazło potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego („NSA”) z dnia 5 lipca 2016 r. w sprawie II FSK 1889/14. Przedmiotowe orzeczenie zostało wydane wobec spółki z o.o., która świadczyła usługi w zakresie opiniowania zgodności placów zabaw z obowiązującymi normami, prowadzenia szkoleń oraz doradztwa w projektowaniu i budowaniu placów zabaw. Jej jedyny wspólnik, będący jednocześnie członkiem zarządu, w ramach zobowiązania wynikającego z umowy spółki z o.o. miał świadczyć na jej rzecz bez wynagrodzenia usługi polegające m.in. na wykonywaniu opinii, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie początkowo potwierdził, że spółka z o.o., korzystając z usług wspólnika, nie osiąga przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku CIT.

NSA nie zgodził się jednak ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, według którego spółka z o.o. nie uzyska przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń swojego wspólnika, ponieważ ekwiwalentem wynagrodzenia za wykonywane usługi będzie udział tego wspólnika w zysku spółki w postaci dywidendy. NSA uznał, że należny wspólnikowi udział w zysku spółki z o.o. w postaci dywidendy nie może być traktowany jako wynagrodzenie wypłacane za świadczone usługi. Umowa spółki z o.o. nie przewidywała odrębnego wynagrodzenia za świadczone usługi, w związku z czym NSA stwierdził, że wspólnik spółki z o.o. będzie świadczył usługi nieodpłatnie. Doprowadziło to NSA do wniosku, że po stronie spółki z o.o. wystąpi przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy oraz związany z nim przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Przychód ten podlega opodatkowaniu podatkiem CIT, a spółka z o.o. powinna uwzględnić go w swoich rozliczeniach podatkowych.

Przywołany wyrok NSA może mieć znaczenie przede wszystkim dla spółek z o.o., na których rzecz wspólnicy świadczą pracę lub usługi bez wynagrodzenia na podstawie odpowiednich postanowień umowy spółki. Oczywiście ani wyrok NSA, ani zawarte w jego uzasadnieniu twierdzenia nie stanowią powszechnie obowiązującego prawa, a każdy konkretny przypadek powinien podlegać indywidualnej ocenie. Mogą one jednak posłużyć organom podatkowym oraz sądom administracyjnym do interpretacji przepisów prawa oraz oceny prawnej podobnych stanów faktycznych.

Krzysztof Puzyr
aplikant radcowski

Komentowanie zostało zablokowane.